Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 55

Temat: Klimatyzacja bardzo slabo chlodzi

  1. #21
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Tym, którym klima słabo chłodzi proponuję porządne mycie chłodnicy klimatyzacji.
    Najlepiej zdemontować zderzak - wówczas można łatwo i dokładnie wyczyścić chłodnicę.
    Najlepiej użyć do tego jakiegoś agresywnego środka, który nie niszczy aluminium, np. preparat do mycia felg aluminiowych z atomizerem. Spryskać, a następnie spłukać wodą pod ciśnieniem, najlepiej przy pomocy myjki wysokociśnieniowej, ale należy uważać, by nie przesadzić, bo z bliska taką lancą można uszkodzić chłodnicę.
    Efekt czyszczenia powinien być odczuwalny zwłaszcza podczas jazdy. Poza tym umyta chłodnica pięknie się błyszczy, niczym intercooler w JDT
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  2. #22
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Ktoś wcześniej pisał o śmierdzącym czynniku chłodniczym. To bardzo zły objaw, olej się zkisił, dzieje się tak na skutek dostania się wilgoci do układu (brak dokładnego wypróżniowania układu, brak wymiany osuszacza który pochłania wilgoć). Dobrze by było wymienic olej i czynnik, co nie jest proste , zapewne porządna maszyna przepłuka 90% układu.


    A co do niedziałającej klimy w upalne dni to zrobiłem mały eksperyment. Sciągnełem czynnik chłodniczy i zwazyłem. Było go ok 550 gram (klima śmigała dobrze). Napełniłem odpowiednią ilość tj 650gram (tak wedlug katalogów podają dla alfy) i co się okazało, że w bardzo upalny dzień klima słabo chłodzi bo wyłącza ją presostat wysokiego ciśnienia. Klima chodzi wtedy cyklicznie, skraplacz grzeje się i studzi. W praktyce ciężko wyłapać to wyłączanie sprężarki podczas jazdy. Dodam że mycie skraplacza i chłodnicy nic nie pomogło, miał super prześwit. Wentylatory pracowały prawidłowo na 2 biegu. Ewidentnie 650 gram to za dużo (przynajmniej u mnie). Upuszczałem po troche czynnik tak długo aż presostat przestał rozłączać sprężarkę. Jest to dla mnie troche dziwne że wszędzie podają te 650gram.
    Dobrym "domowym" sposobem sprawdzenia klimy jest złapanie ręką za grubszą rurkę przy sprężarce, powinna być wyraźnie chłodna, wykrapla się na niej woda. To znak, że czynnik odparowuje w ostatniej części parownika. Doładoawnie czynnika spowoduje spadek wydajności układu a w skrajnym przypadku presostat nie dopuści do załączenia sprężarki. Właśnie dlatego lepiej jechać do ludzi którzy zajmują się chłodnictwem a autoklimą tylko przy okazji.

    A teraz taka mi się myśl nasuwa, dlaczego klimę sprawdzają na postoju, uważam że to zła metoda, sprężarka ma zmienną wydajność zależną od obrotów silnika. Wysokie ciśnienie na skraplaczu pojawi się podczas jazdy a nie na postoju kiedy sprężarka ma minimalną wydajność.
    Ostatnio edytowane przez Keeperek ; 12-07-2010 o 19:09

  3. #23
    Harru
    Gość

    Domyślnie

    Witam.Widzę że nie jestem sam z problemem klimatyzacji.W sobotę byłem napełnić klimę.Przed napełnieniem było ok 200 gr czynnika.Gość napełniający mi klimę powiedział że jeśli klima jest nieszczelna to nie ma możliwości jej napełnienia.Podobno moja była szczelna więc napełnił mi ją.Po nabiciu sprawdziłem czy chłodzi.Było ok.Po kilku godzinach chciałem włączyć klimę a tu bęc.Kompresor załącza a chłodne powietrze nie leci.Słychać tylko syk wydobywający się z kratki.Po wyłączeniu po chwili syk znika.Dziś rano sprawdzilem zaworki od napełniania układu.Wcisnąłem śrubokręt a tu nic....Czy ma ktoś wie co to może być.?Niestety nie miałem wcześniej do czynienia z klimatyzacją więc nie mam pojęcia od czego zacząć

  4. #24
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Harru Zobacz post
    Witam.Widzę że nie jestem sam z problemem klimatyzacji.W sobotę byłem napełnić klimę.Przed napełnieniem było ok 200 gr czynnika.Gość napełniający mi klimę powiedział że jeśli klima jest nieszczelna to nie ma możliwości jej napełnienia.Podobno moja była szczelna więc napełnił mi ją.Po nabiciu sprawdziłem czy chłodzi.Było ok.Po kilku godzinach chciałem włączyć klimę a tu bęc.Kompresor załącza a chłodne powietrze nie leci.Słychać tylko syk wydobywający się z kratki.Po wyłączeniu po chwili syk znika.Dziś rano sprawdzilem zaworki od napełniania układu.Wcisnąłem śrubokręt a tu nic....Czy ma ktoś wie co to może być.?Niestety nie miałem wcześniej do czynienia z klimatyzacją więc nie mam pojęcia od czego zacząć
    Zacznij od zmiany warsztatu. Te maszyny są do dupy, jeśli w układzie było 200gram zamiast 650 to jak myślisz co się stalo z gazem? Zniknął czy uciekł. Masz nieszczelność do znalezienia i tyle. Szukaj warsztatu gdzie zrobią Ci próbę ciśnieniową azotem, dobry warsztat znajdzie dziure a nie tylko skroi za "nabicie" (fuj co za okropne słowo)

  5. #25
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Keeperek Zobacz post
    Zacznij od zmiany warsztatu. Te maszyny są do dupy, jeśli w układzie było 200gram zamiast 650 to jak myślisz co się stalo z gazem? Zniknął czy uciekł. Masz nieszczelność do znalezienia i tyle. Szukaj warsztatu gdzie zrobią Ci próbę ciśnieniową azotem, dobry warsztat znajdzie dziure a nie tylko skroi za "nabicie" (fuj co za okropne słowo)
    zgadza się, wszędzie naciągają, mi gościu powiedział że chłodnica klimy dziurawa i nawet latarką mi przyświecał że niby kontrast widać (ja nie widziałem ale pomyślałem że się nie znam - a pytałem 2 razy czy na pewno), do dzisiaj klima mi działa bo dokręciłem kapturek plastikowy na zaworku - okazało się że tamtędy powoli puszcza a chłodnica wobec tego jest szczelna.

  6. #26
    Użytkownik Romeo Avatar twardy
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Bielawa/Wroc
    Auto
    Była 156 20V, chwilowo jakieś Mitsu
    Postów
    1,765

    Domyślnie

    Jak układ nie był szczelny to jak utworzył próżnię? Żadnej próby "azotowej" nie trzeba robić. Jeśli czynnik uciekł zaworem, to powinien go wymienić. Nie sprawdzał szczelności po nabiciu?

  7. #27
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał twardy Zobacz post
    Jak układ nie był szczelny to jak utworzył próżnię? Żadnej próby "azotowej" nie trzeba robić. Jeśli czynnik uciekł zaworem, to powinien go wymienić. Nie sprawdzał szczelności po nabiciu?
    A co ma próżnia do szczelności. Jest to co prawda jedna z metod sprawdzenia, ale malo miarodajna. Bardzo często jest tak, że wypróżniowany układ trzyma podciśnienie, a mimo to jest mala nieszczelność, która objawi się dopiero wtedy gdy wzrośnie ciśnienie w układzie. Wiem to z doświadczenia, obsluguje różne instalacje chłodnicze, czasem nieszczelności "znajdują się" dopiero przy próbie azotem przy 40 barach. Oczywiście takie ciśnienie to za dużo w samochodzie. Goście którzy mają te swoje kombajny poprostu się na tym nie znają, ufają maszynie zamiast troche pomyśleć.

    Aby zrobić porządną próbę szczelności trzeba by wpuścić azot (20 -25bar), odczekać godzinę aż ciśnienie się ustabilizuje, zanotować wartość odczytaną z manometru, odczekać kolejną godzinę i sprawdzić. Jeśli ciśnienie będzie takie samo to układ szczelny. W czasie wykonywania próby polewa się wszelkie potencjalne miejsca nieszczelności specjalnym preparatem spieniającym. (lub wodą mydlaną). W miejscach nieszczelnych pojawią się malutkie pęcherzyki.
    Ostatnio edytowane przez Keeperek ; 19-07-2010 o 22:30

  8. #28
    ViP Alfa i Omega
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    AR 156 1.8 TS 1999 MB 124 3.0 24V
    Postów
    406

    Domyślnie

    Keeperek widzę że ogarniasz temat klimatyzacji to może i mi pomożesz

    mam nieszczelną klimatyzację. w zakładzie gdzie byłem sprawdzić szczelność powiedzieli mi że to nieszczelna sprężarka (za szukanie nieszczelności zapłaciłem 100 PLN) - koszt naprawy i napełnienia 750 PLN. po powrocie do domu okazało się ze ci mechanicy zostawili mi w układzie azot - kupiłem tą piankę do szukania nieszczelności i obryzgałem całą sprężarkę w nadziei że coś sam znajdę ale nic nie wykryłem. jest taka możliwość żeby sprężarka od klimy nyła "dziurawa"? można to jakoś sprawdzić?

    pozdrawiam
    Moja eks:
    Alfa Romeo 156 1,8 TS CF2 1999

  9. #29
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Jak to zostawili azot? Mam nadzieje że wiedziałeś o tym i nie uruchamiałeś sprężarki. Niestety nie wiesz jakie ciśnienie tam jest. Może już dawno tego azotu tam nie ma. Nieszczelności przy sprężarkach zdarzają się, ja osobiście żadko robie autoklime, ale miałem okazje rozebrać kilka sprężarek. Są tam zazwyczaj dwie duże uszczelki łączące korpus sprężarki, i dławica. Może być tak, że gaz ucieka podczas pracy sprężarki. Ogólnie jak by nie było wymienia się zawsze komplet uszczelnień. Tu masz pogląd jak to wygląda:
    http://www.climateam.com.pl/index.php/cPath/50 Jak masz troche zaparcia to możesz samemu wymienić te uszczelnienia. Potrzebne mogą być szczypce do segerów, i jakiś ściągacz. Po rozebraniu takiej sprężarki warto ją dokładnie wyczyścić z oleju i przy napełnieniu czynnikiem koniecznie zalać nowy olej.
    Problemem może być dobór odpowiednich uszczelnień. Czasem ciężko jest znaleźć odpowiednie. Zazwyczaj po numerach na sprężarce do niczego nie dojdziesz, trzeba szukać sprężąrki po wyglądzie w katalogach ..
    Myślę, że skoro zapłaciłeś za sprawdzenie szczelności i diagnoze, to powinni Ci powiedzieć dokładnie w którym miejscu jest nieszczelność. Może poprostu nie znaleźli dziury i stwierdzili że to na dławicy bo to cieżko sprawdzić.
    Ostatnio edytowane przez Keeperek ; 20-07-2010 o 21:37

  10. #30
    ViP Alfa i Omega
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    AR 156 1.8 TS 1999 MB 124 3.0 24V
    Postów
    406

    Domyślnie

    sprężarka jest odłączona elektrycznie więc nie ma możliwości żeby się włączyła. zastanawiałem się nad kupnem sprężarki w celach naukowych - żeby nie uczyć się na swojej
    jutro podjadę do tego serwisu i zapytam o więcej szczegółów.

    wielkie dzięki za pomoc - jak będę miał więcej informacji to dam znać

    pozdrawiam

    Ps. te komplety uszczelnień to jakiego rzędu koszt?
    Moja eks:
    Alfa Romeo 156 1,8 TS CF2 1999

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 31-07-2015, 13:14
  2. klimatyzacja nie chlodzi i syczy
    Utworzone przez kremien w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-05-2014, 06:55
  3. Licznik bardzo bardzo bardzo dziwny temat
    Utworzone przez dudzik87 w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12-09-2013, 14:02
  4. slabo chodzi na benzynie
    Utworzone przez daniel1986 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-02-2013, 10:59
  5. [33] nie pali na benzynie i slabo sie wkreca na gazie ?
    Utworzone przez bubu81 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 21-10-2010, 07:48

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory