Strona 5 z 336 PierwszyPierwszy 12345678910111213141555105 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 3355

Temat: Korekty wtrysków

  1. #41
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Co to znaczy wtryski (...) zachowywały się wzorowo (...). To po co te kody ?
    Przy obecnej precyzji sterowania wtryskiem (w końcu to multijet) wtryskiwacz musi być rozpatrywany kompleksowo jako zespół współpracujących elementów (czyli w uproszczeniu cewki elektromagnetycznej, sprężyny ilglicy, sprężyny siłownika, iglicy wtryskiwacza ) i mimo bardzo "powtarzalnych" parametrów wszystkich składowych (to po ich zestawieniu) każdy wtryskiwacz ma swoją indywidualną charakterystykę zawartą w kodzie.

  2. #42
    Użytkownik Świeżak Avatar julowalker
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Auto
    Alfa 159 SW Ti , Stelvio 2.0 Q4, Giulia Ti Q4
    Postów
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał bera5 Zobacz post
    Co to znaczy wtryski (...) zachowywały się wzorowo (...). To po co te kody ?
    Przy obecnej precyzji sterowania wtryskiem (w końcu to multijet) wtryskiwacz musi być rozpatrywany kompleksowo jako zespół współpracujących elementów (czyli w uproszczeniu cewki elektromagnetycznej, sprężyny ilglicy, sprężyny siłownika, iglicy wtryskiwacza ) i mimo bardzo "powtarzalnych" parametrów wszystkich składowych (to po ich zestawieniu) każdy wtryskiwacz ma swoją indywidualną charakterystykę zawartą w kodzie.
    Taki skrót mojego "wywodu"

  3. #43
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał julowalker Zobacz post
    Może i nie jestem tak zaprawiony w bojach jak Ty , ale kodowałem już w kilku Alfach i innych markach wtryski i zawsze ( nie tylko w Alfach) kody IMA miały 9 cyfr, 3 pierwsze pokazują charakterystykę dla jałowego, kolejne 3 dla średniego obciążenia , a ostatnie przy pełnym obciążeniu z tego co pamiętam. W starszych autkach z EURO2 i EURO3 kody były 3 lub 6 cyfrowe co prawda, ale nigdy 8 (no chyba, że jakiś starszy Ford czy coś) .
    Racja - tak to jest jak człowiek zasugeruje wtryskiwaczem z innego auta (chociaż też wtryski Bosch) - tu akurat leżał mi wtrysk z 1.4 HDi to sobie dzielnie policzyłem cyferki

    Cytat Napisał julowalker Zobacz post
    Na pewno po wymianie będzie lepiej niż z przytartą na przykład końcówką. Co do kosztów to jak pisałem prędzej (widzę nie czytasz dokładnie) pełny z test z nadaniem nowego IMA to w mojej okolicy 60 zł więc tragedii nie ma.
    No to w moich okolicach to kosztuje prawie stówkę. I teraz masz opcje takie:
    - kupujesz sobie końcówkę wtrysku za c.a. 180 PLN, wymieniasz ją najnormalniej w świecie w warsztacie, całość z przekładką wtryskiwacza zajmuje c.a. 30 minut, sprawdzasz korekty po wymianie wtryskiwacza - jeżeli są ok - to masz temat zamknięty. Jeżeli nie - to wtedy można się wybierać na kodowanie wtryskiwacza. U mnie taka konieczność nie nastąpiła nigdy - i to jest jakiś punkt odniesienia sprawdzony "w boju".
    - robisz wszystko "książkowo", czyli książkowo to powinieneś wykonać także regulację 3 fazy wtrysku, co się zamknie w kwocie c.a. 550 za wtryskiwacz całkowicie odnowiony. I taką "książkową" naprawę wtryskiwacza Boscha ze 159-ki to może z 10 firm w całej Polsce będzie Ci w stanie zrobić, bo będą dysponować urządzeniami i wiedzą. Do tego naprawa auta nie będzie trwała 30 minut, tylko lekko licząc masz 2 dni przestoju.

    Oczywiście, możemy się spierać, czy oszczędność rzędu 270 PLN na wtryskiwaczu i odstawienie auta na 2 dni do warsztatu to jest wielkie halo - dla jednych jest, dla drugich nie. Natomiast jeśli ktoś szuka rozwiązania najtańszego, które w 99% przypadków po prostu działa - to podałem rozwiązanie najtańsze, do wykonania nawet samodzielnie w garażu.

    Cytat Napisał julowalker Zobacz post
    Piszesz o powtarzalności produkcji przez firmę BOSCH to zerknij łaskawie na kody z dwóch losowo wybranych wtrysków i zobacz jak bardzo się różnią... A kombinacji jest wiele bo zarówno cyfrowe jak i literowe więc widać jak wiele jest "możliwości". Autko po wymianie samej końcówki jak wspominałem prędzej na pewno będzie lepiej chodzić, ale sam się przekonałem nie raz, że po wpisaniu właściwych nowych kodów już na pierwszy "rzut oka" można ocenić , że się coś zmieniło sam zapach spalin się potrafi zmienić na lepsze. Przy wymianie jednej końcówki może nie być takiej różnicy , ale przy kompleksowej wymianie wszystkich widać od razu różnice.Proponuję zagłębić się w temacie. Zgadzam się ze stwierdzeniem , że w starszych konstrukcjach common rail kod IMA to troszkę pic na wodę bo dokładność wtrysków (podawanej dawki paliwa) nie była tak wysoka jak w obecnych (czyt. w naszych 159)
    Piszę o powtarzalności w produkcji, bo akurat mamy dobrego kontrahenta, który zajmuje się tylko i wyłącznie naprawą układów wtryskowych - jeździ po wszystkich możliwych szkoleniach i dzielnie sobie na rynku od wielu lat radzi i chętnie się dzieli z nami różnymi ciekawymi informacjami. Na maszynie do testowania wtryskiwaczy możesz sobie zapiąć wtrysk, podać określone ciśnienie i cykl pracy (czas otwarcia) i po paru minutach masz napełnioną menzurkę. Testując wtryskiwacze tej samej grupy okazuje się, że Bosch ma odchyłki maksymalne rzędu 10-15% - przy dokładnie takich samych zadanych parametrach pracy. Dla Delphi takie odchyłki sięgają 30%. Dlatego być może w Boschu wystarcza 8 czy 9-cyfrowy kod IMA, żeby układ wtryskowy pracował prawidłowo, a w Delphi jest 16 cyfr. Samo "zróżnicowanie" kodu na wtrysku o niczym nie świadczy, bo kod sam w sobie zawiera na pewno sumę kontrolną (spróbuj wpisać kiedyś IMA do komputera Alfy, podmieniając jedną cyfrę - nie da się, wyrzuca błąd numeru), nie znamy także procedury dekodowania tych wartości na konkretne parametry pracy.

    Teraz zastanów się nad tym, w jaki sposób dochodzi do uszkodzenia wtryskiwacza i co ma tak naprawdę wpływ na parametry pracy wtryskiwacza nowego. Patrząc na budowę wtryskiwacza dużo większe znaczenie dla jego parametrów pracy będzie miała część "górna" - czyli tłoczek, talerzyk, sprężynka - tam jest o wiele więcej elementów, które będą decydowały o pracy wtryskiwacza. I według mnie to one w głównej mierze decydują o tym, jaki kod IMA otrzyma wtrysk. Wtryskiwacz z biegiem czasu zaczyna niestety się przycierać, albo zapychać - przy czym zaciera się iglica w końcówce wtryskiwacza albo zapycha się sama końcówka. Bardzo rzadko dochodzi do uszkodzenia górnej części wtrysku, a jeżeli już do tego dojdzie - to lepiej go po prostu wymienić na inny, niż reanimować.

    Dlatego w przypadku tego konkretnego układu wtrysków wymiana samej końcówki najczęściej rozwiązuje problem. Gdyby go nie rozwiązała - ja osobiście decydowałbym się już na kompleksową regenerację z 3-cią fazą.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  4. #44
    Robert_159
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    Generalnie nie kombinuj z wtryskami w całości, tylko kup końcówkę wtryskiwacza (Boschowską oczywiście). Kosztuje max. 190 PLN. Wymiana jej jest banalnie prosta, samego wtrysku zresztą też.
    Banalnie prosta... A ja poległem i nie dałem rady wyciągnąć wtryskiwacza. Musi być zdrowo zapieczony bo nawet po użyciu wd40 i innego środka nie puścił. Mimo chęci i zaparcia muszę podjechać do jakiegoś mechanika który pewnie wyjmie bez większego problemu A może jest jakiś na to patent?

  5. #45
    BURATINO
    Gość

    Domyślnie

    Tylko jeden -cierpliwosc

  6. #46
    Robert_159
    Gość

    Domyślnie

    Pewnie masz rację ale mi jej zabrakło i nawet miałem zamiar brać się za młotek...

  7. #47
    BURATINO
    Gość

    Domyślnie

    Lepiej zalac jakas chemia penetrujaca i zostawic na nocke.Swoja droga sa jakies przyzady hydrauliczne,a i to nie zawsze daje rade,

  8. #48
    Użytkownik Świeżak Avatar julowalker
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Auto
    Alfa 159 SW Ti , Stelvio 2.0 Q4, Giulia Ti Q4
    Postów
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał BURATINO Zobacz post
    Lepiej zalac jakas chemia penetrujaca i zostawic na nocke.Swoja droga sa jakies przyzady hydrauliczne,a i to nie zawsze daje rade,
    Najważniejsze to ruszyć go tzn. próbować obrócić a z tym jest troszkę mniejszy problem bo jest o co się oprzeć i kręcić lewo-prawo. Następnie musisz uzbroić się w cierpliwość jak pisał wcześniej kolega...

  9. #49
    Robert_159
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał julowalker Zobacz post
    Najważniejsze to ruszyć go tzn. próbować obrócić a z tym jest troszkę mniejszy problem bo jest o co się oprzeć i kręcić lewo-prawo. Następnie musisz uzbroić się w cierpliwość jak pisał wcześniej kolega...
    Ok, dzięki. W takim razie wykonam wieczorem jeszcze jedną próbę. Oczywiście próbowałem tylko wyszarpać do góry bez żadnej próby kręcenia bo nie wiedziałem czy można nim obracać. Z drugiej strony to nie wiem czy ma to sens bo nie mam cierpliwości do takich napraw

  10. #50
    Użytkownik Świeżak Avatar julowalker
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Auto
    Alfa 159 SW Ti , Stelvio 2.0 Q4, Giulia Ti Q4
    Postów
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert_159 Zobacz post
    Ok, dzięki. W takim razie wykonam wieczorem jeszcze jedną próbę. Oczywiście próbowałem tylko wyszarpać do góry bez żadnej próby kręcenia bo nie wiedziałem czy można nim obracać. Z drugiej strony to nie wiem czy ma to sens bo nie mam cierpliwości do takich napraw
    Zbyt dużego pola manewru przy kręceniu nie masz , ale da się o pare-parenaście stopni je obrócić

Podobne wątki

  1. [159] Poradnik do Korekty Wtrysków
    Utworzone przez Fryta118 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-01-2016, 18:28
  2. KOREKTY WTRYSKÓW 1.9 jtd 16v
    Utworzone przez Michał 12 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-08-2015, 16:34
  3. korekty wtrysków
    Utworzone przez Bartol w dziale 147
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 07-06-2015, 13:15
  4. [159] Korekty wtrysków.
    Utworzone przez zahmitokersoken w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 27-12-2014, 21:16
  5. Korekty wtrysków 1,9 mJTD 16 V
    Utworzone przez Grand231 w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-10-2013, 08:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory