Strona 1 z 52 123456789101151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 519

Temat: Falowanie przy toczeniu i dojeżdzaniu do świateł bliższe rozwiązaniu

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar motofan
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Słupsk
    Auto
    Było Alfa Romeo 156 2.0 T.SPARK 16V 1999r jest Renault Laguna II 1.8 Dynamic
    Postów
    1,257

    Domyślnie Falowanie przy toczeniu i dojeżdzaniu do świateł bliższe rozwiązaniu


    Niżej opisany wątek dotyczy falowania obrotów w zakresie 500-1500 przy dojeżdżaniu do świateł po wciśnięciu sprzęgła i toczeniu się auta na luzie.


    Na przykładzie filmu autora meggi1977
    http://www.youtube.com/watch?v=UOhOuGrQXoc

    Czytając wypowiedzi forumowiczów, jak również analizując problem falowania na własnym przykładzie wykonałem raport w który mam nadzieję włączą się pozostali użytkownicy Alf. Falowanie przy dojeżdżaniu do świateł, czyli przy toczeniu się auta to temat rzeka wśród użytkowników Alf. Taki sam problem występuje również u mnie. Kiedy auto się toczy, zaczyna falować w wyżej wymienionym zakresie obrotów 500-1500. Kiedy auto się zatrzyma, obroty stabilizują się po dwóch machnięciach lub czasami jednym.

    Można rozróżnić dwa typy falowania:

    1) Falowanie ciągłe- występuje cały czas na postoju i przy toczeniu się pojazdu,
    2) Falowanie warunkowe-
    a) po wciśnięciu sprzęgła przy dojeżdżaniu do świateł,
    b) przy toczeniu się auta na luzie.


    O ile problem falowania ciągłego można usunąć poprzez czyszczenie przepustnicy, zaworka odmy, wymianę gumowej harmonijki lub wymianę krokowego, to falowanie warunkowe trudniej jest naprawić i chciałbym w tym temacie skupić się właśnie na nim.


    Co zrobiłem do tej pory aby naprawić falowanie:

    -Wymiana kolektora ssącego,
    -Nowa uszczelka kolektora,
    -Wymiana gumowej harmonijki,
    -Nowy zaworek odmy,
    -Nowa uszczelka pokrywy zaworów,
    -Czyszczona pokrywa zaworów, szczególnie jej kanaliki odpowietrzające odmy,
    -Nowe świece platynowe NGK,
    -Poprawiane masy na wszystkich złączach,
    -Nowy filtr powietrza,
    -Nowa sonda lambda BOSH,
    -Nowy przepływomierz BOSH,
    -Nowy rozrząd, sprawdzany dodatkowo w dwóch niezależnych warsztatach z zegarem i blokadami- ustawiony dobrze,
    -Nowe skręcane opaski zaciskowe,
    -Wymieniony silnik krokowy wraz z przepustnicą,
    -Czyszczona na lustro przed włożeniem przepustnica, jak również stara także czyszczona,
    -Wykonywany reset i adaptacja ECU,
    -Nowy akumulator,
    -Czyszczone wtryskiwacze paliwa preparatami Wynn's oraz STP przy każdym tankowaniu paliwa przez okres 12 m-cy do dziś,
    -Tankowane paliwo na różnych stacjach- bez zmian w zachowaniu silnika,
    -Nowe opaski zaciskowe skręcane, cały dolot szczelny,
    -Sprawdzone ciśnienie paliwa- 3.5 BAR


    Po wykonaniu powyższej listy auto dalej faluje przy dojeżdżaniu do świateł i przy toczeniu się. W związku z powyższym żadne z wymienionych rzeczy nie naprawiło problemu falowania.


    Analizując dalej, wykonałem listę rzeczy których jeszcze nie wymieniałem w samochodzie lub które eliminują się same:

    1) Wariator- ten powinien otwierać się przy ok 3tyś obrotów, a takich obrotów przy toczeniu nie ma. Mój jeszcze nie hałasuje, można wykluczyć,
    2) Koledzy niektórzy podają że może to być problem zaśniedziałych cewek i kabli WN, ale auto na postoju falowania nie ma, więc te rzeczy wg mnie także odpadają,
    3) Czytałem także o typie tankowanej benzyny, ten element także można wykluczyć ponieważ auto na postoju ma idealnie równe obroty, zresztą głupie by było gdyby akurat przy toczeniu się auta paliwo zmieniało swoje właściwości ,
    4) Jeśli przepustnica jest brudna, falowanie występuje także na postoju- przepustnice wykluczamy. Czyściłem i wymieniałem już dwie przepustnice i nic się nie poprawia,
    5) Uszkodzony silnik krokowy faluje w każdych warunkach, a tutaj auto kiedy się zatrzyma obroty stoją mur-beton- krokowy wykluczony gdyż stary osobiście jeden czyściłem, a teraz jest nowy i dalej tak samo,
    6) Lewe powietrze wykluczone również, wymieniony jest cały dolot wraz z kolektorem ssącym, uszczelką kolektora, zaworkiem i gumową harmonijką,


    Rzeczy które ja podejrzewam o falowanie jak również wynikające z opisów forumowiczów:

    1) Podczas pracy silnika zaobserwowałem Alfa-Diagiem że kąt fazy rozrządu zmienia się dynamicznie i nie jest stały, może to mieć znaczący wpływ na falowanie. Wariator lub elektrozawór zmieniający fazy rozrządu mogą mieć na to wpływ, ale ten chyba pracuje dopiero od 3 tyś obrotów, a czemu miałby się włączać przy zaledwie toczeniu się auta,
    2) ECU i elektronika pojazdu- najbardziej podejrzewam właśnie to, z uwagi na fakt o którym pisał zaviaseq, wypięcie przewodu z zegarów ogłupiało ECU nie dostarczając mu informacji o prędkości kół, falowanie stabilizowało się natychmiast lub znacząco zmniejszało. Mam podstawy sądzić że z jakichś powodów to właśnie ECU źle steruje pracą silnika krokowego podczas toczenia się pojazdu- tylko dlaczego??

    TEORIE KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ

    Teoria użytkownika tomaj909 z forum.gazeta.pl odnośnie kabelka zapobiegającemu falowaniu:
    pomoże ci przeprogramowanie centralki wtrysku taki program ma aso
    lub lub po prostu należy ,,ućiac,, czarno zielony kabel dochodzący
    do centralki wtrysku ten który mierzy prędkosc samochodu (centralka
    nie wykryje błedu)wiem bo pracuje w aso alfa romeo.
    Teoria na temat kolejności zerowania adaptacji silnika krokowego i ECU przez użytkownika ben112 na forum.gazeta.pl:
    wykonać zerowanie adaptacji silnika krokowego oraz zerowanie adaptacji ECU.
    - te dwa zerowania to sa całkiem inne "zerowania" i należy je wykonać w takiej
    kolejnosci.
    Teoria użytkownika pini na temat regulacji śrubki przepustnicy i obrotów silnika ze strony alfa-lancia.pl
    Silniki 1,6 1,8 2,0 powinny miec obroty 650-700 a z wlaczoną klimatyzacją 850-900obr/ min wg wytycznych serwisowych

    Zatem prawidlowo dzialający uklad powinien pozwolić zejść silnikowi krokowemu do takiej pozycji przepustnicy. Mechanicznie podwyższa sie obroty śróbka imbusową M6 po stronie linki gazu w przypadku dewiacji silnika
    Proszę zaglądać co jakiś czas na pierwszą stronę. Temat będzie aktualizowany o nowe informacje. Zapraszam do rozmów.
    Ostatnio edytowane przez motofan ; 27-10-2011 o 22:36 Powód: Update tematu
    spalanie 7.8l/100km
    ====================================
    pomoc w diagnostyce komputerowej Alf

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar zaviaseq
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Fiat Croma 1.9
    Postów
    1,621

    Domyślnie

    a ja jestem przekonany w 99% że to wina przepustnicy.
    niestety ja swoją rozregulowałem ale:
    - w zależności od ustawienia śrubki na ślimaku faluje cały czas lub w zależności od obciążenia prądowego lub wcale

    tej srubki nie wolno ruszać

    ja ruszałem i już czekam na nową (używaną) przepustnicę
    silniczek krokowy też się zużywa bo przecież w nim jest zamontowany zwykły węglowy potencjometr
    i jak to jest z potencjometrami w innych urządzeniach pewnego dnia - pada

    oprócz tego myślę o baku paliwa, bo w żadnym wcześniejszym aucie nie waliło oparami gdy odkręcałem korek wlewu paliwa
    a dla motofana ogromne uznanie za nie poddawanie się !!

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar motofan
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Słupsk
    Auto
    Było Alfa Romeo 156 2.0 T.SPARK 16V 1999r jest Renault Laguna II 1.8 Dynamic
    Postów
    1,257

    Domyślnie

    -zaviaseq co do baku, wcześniej kiedy odkręcałem też waliło oparami i dmuchało, teraz ten problem od niedawna zniknął, od kilku już tankowań nie dmucha, a ciśnienie w baku jest wyrównane. Sądzę że zawór odpowietrzania par paliwa mógł się nie zawsze załączać. Niestety na moim przykładzie widać że czy dmuchało z baku czy nie, nie miało to wpływu na falowanie.
    -co do śrubki na starej przepustnicy też ją regulowałem, efekt był taki że zaczął falować na postoju, wymieniłem przepustnicę z nieruszaną śrubką, ale w przypadku falowania nic to nie dało.
    -silnik krokowy jak już pisałem wyżej, był przeze mnie czyszczony, potem w końcu wymieniony z auta w którym nie było falowania, niestety to również nie pomogło

    Szukamy zatem dalej problemu, ja się upieram że problem jest jednak na poziomie elektroniki i oprogramowania ECU.
    spalanie 7.8l/100km
    ====================================
    pomoc w diagnostyce komputerowej Alf

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar zaviaseq
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Fiat Croma 1.9
    Postów
    1,621

    Domyślnie

    wymieniałeś na nową przepustnicę ?
    bo jeżeli nie to tak naprawdę mogłeś odkręcić swoją i przykręcić ją z powrotem
    może wcześniejsze auto też miało falowanie... ciekawe czy jest ktoś na forum z falowaniem i kupił nową ? wątpię
    sam zamówiłem używaną i łudzę się że trafie na mniej zużytą

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar darek2116
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Bedzin
    Auto
    164 Super 3.0 V6 12V
    Postów
    1,536

    Domyślnie

    Ja jestem po tych samych zmaganiach co motofan i doczytalem ze dla aut CF2 - euro2 w 2000r robiono aktualizacje centralki wtrysku-zaplonu.Bylo juz o tym i mimo ze chodzi tez o ciezka prace na zimnym silniku to jednak dalej jest napisane rowniez o klopotach z obrotami.Robia to w ASO odplatnie,ale nie sa to duze koszty w porownaniu z wymiana podzespolow ktore juz wymienilem bez efektu.Faktycznie wydaje mi sie osobiscie ze ECU zle steruje dawka paliwa i wzbogaca ja ciagle nadmiernie.Zauwazcie ze temat prowadza wlasciciele tylko i wylacznie aut CF2 z jednym katalizatorem i sonda CF3 kompletnie cicho w temacie

    ---------- Post added at 14:42 ---------- Previous post was at 14:40 ----------

    http://www.forum.alfaholicy.org/156/...ark_98r-2.html

    ---------- Post added at 14:43 ---------- Previous post was at 14:42 ----------

    tutaj sa skany z zalecen serwisowych

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar motofan
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Słupsk
    Auto
    Było Alfa Romeo 156 2.0 T.SPARK 16V 1999r jest Renault Laguna II 1.8 Dynamic
    Postów
    1,257

    Domyślnie

    Zaviaseq przepustnica była wyjęta z samochodu który był na chodzie, pewności nie mam że nie miał falowania, ale nie upatrywał bym problemu w przepustnicy a bardziej w układzie wtryskowym, elektroniki ECU. Wymienione dwa silniki krokowe i dwie przepustnice to małe prawdopodobieństwo aby wszystkie te części były uszkodzone. Jak napisał Darek2116 także widze kłopot ze zbyt bogatą mieszanką podawanego paliwa. Czasy wtrysków na zimnym silniku sięgają ~5ms, na rozgrzanym ~3.2ms, to wg mnie za dużo.

    Jest cwaniak "SWIR" który na forum autocentrum reklamuje że usuwa falowania, ale zdradzić nie chcę w jaki sposób:

    PROBLEM W ROZWIAZANIU JEST BARDZO PROSTY U MIE KOSZTUJE TO 500ZL PLUS EWENTUALNIE CENA CZESCI JESLI JEST KTOS ZDECYDOWANY DZWONIC MOZNA POD NR.608.293.716
    Ktoś z jego okolic obryty troszkę w Alfie mógłby pojechać do niego i przykleić głupa że chce naprawić falowanie, przy okazji podpatrzeć co robi.

    Sprawdziłem w AD że masa powietrza wynosi ok 11kg/h, napięcie ok 1.4V - to chyba są poprawne parametry przepływomierza. Bo przyszło mi do głowy, czy aby może filtr powietrza nie dusi troszeczkę silnika i ECU musi zwiększyć dawkę paliwa aby utrzymać obroty- stąd było by to falowanie, ale to muszę sprawdzić. Najlepiej aby to wykonać można odpiąć rurę przed przepływomierzem i zakryć ją delikatną szmatką na czas testów i zobaczyć jak zachowują się obroty.
    Ostatnio edytowane przez motofan ; 23-10-2011 o 14:38 Powód: Update quote
    spalanie 7.8l/100km
    ====================================
    pomoc w diagnostyce komputerowej Alf

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar zaviaseq
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Fiat Croma 1.9
    Postów
    1,621

    Domyślnie

    ja akurat czasy wtrysków mam (chyba) w porządku bo po odpaleniu mam 3,2 a po rozgrzaniu 2,7

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar darek2116
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Bedzin
    Auto
    164 Super 3.0 V6 12V
    Postów
    1,536

    Domyślnie

    Kombinowalem z tym filtrem i nic sie nie zmienialo,bardziej mniej interesuje wyprzedzenie zaplonu i kwestia dopalania spalin w katalizatorze.Z reszta przczytajcie dokladnie skany z service newsa.Jak bede mial wolna kase to chyba zrobie ten upgrade,generalnie po VINIE nie da sie sprawdzic czy bylo juz robione przez poprzedniego wlasciciela,jedynie pod komputer i sprawdzic wersje oprogramowania

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar zaviaseq
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Fiat Croma 1.9
    Postów
    1,621

    Domyślnie

    ile to kosztuje ?

    edit: doczytaliście że wszyscy mamy auta z 99r ? może przypadek....

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar kiepas96
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Czerwionka-Leszczyny
    Auto
    Alfa 156 1.8 TS
    Postów
    602

    Domyślnie

    jeżeli dobrze pamiętam to kol. bubu przerabiał temat z upgradem softu do 66 i poprawiał on problem braku mocy na zimnym

Podobne wątki

  1. Falowanie przy 2-2,5 tyś obrotów w 16v JTDm
    Utworzone przez cuoreventi w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-06-2011, 06:49
  2. [155] Falowanie obrotów przy odpalaniu.
    Utworzone przez jedrekDSK w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-11-2010, 12:26
  3. Falowanie obrotów przy włączonej klimatyzacji
    Utworzone przez paweldante w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-07-2010, 20:07
  4. [146] gaśnie przy dojeżdzaniu do skrzyzowania, pali się kontrolka wtrusku
    Utworzone przez komar w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-03-2009, 22:53
  5. [156] 1500 rpm przy toczeniu ?
    Utworzone przez Marcin_AR w dziale 156
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 25-09-2008, 20:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory