Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: 2,0 jtdm 136 KM stuki / terkotanie

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar AlfaJunior
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    Tarnobrzeg
    Auto
    Alfa 159, 2.0 JTDm, 136KM
    Postów
    62

    Domyślnie 2,0 jtdm 136 KM stuki / terkotanie

    Witam,

    Na wstępie: wiem, że jest co najmniej kilka tematów o hałasach z silnika, ale większość dotyczy silników 1,9 8/16 V. W żadnym nie pojawiło się rozwiązanie mojego problemu, więc postanowiłem założyć nowy.

    Auto: 159; 2,0; 136 KM; 2011 r.; 250 tys. km
    Rozrząd wymieniamy przeze mnie 20 tys. km temu (komplet z pompą, kołem pasowym i paskiem osprzętu).
    Olej: była Selenia WR-PE; od kilku tysięcy jest Mobil 1 5W30 ESP Formula, ale wzrosła częstotliwość wypalania DPF, więc wróci Selenia, albo będzie MOTUL lub Valvoline (ale proszę nie rozpisywać się o tym, który lepszy, który gorszy - nie o tym ten wątek),

    Niedawno Alfa miała wywalane klapy z kolektora i odpinany EGR i korektę mapy ("optymalizacja spalania i poprawa elastyczności w niskim zakresie obrotów") w Auto-Krak Mielec. Hałasy pojawiły się kilkaset km po tych zabiegach, ale nie wiem, czy należy to łączyć.

    Od kilku dni słychać z silnika niepokojący dźwięk. Sprawia wrażenie, jakby szkolna linijka ocierała o kręcący się wentylator. Na początku myślałem, że coś rezonuje, albo ociera o jakiś obracający się element, ale mechanik zdjął osłonę silnika, odchylił osłonę rozrządu od góry, posłuchał i stwierdził, że wg niego dźwięk wyraźnie dochodzi z góry silnika. No i jego częstotliwość rośnie wraz z obrotami silnika. Błędów DTC brak.

    Moje obserwacje:
    - na zupełnie zimnym silniku prawie lub wcale tego nie słychać (temperatury rano -5 do +5 ostatnio),
    - dźwięk pojawia się już po częściowym rozgrzaniu silnika (kilka minut jazdy) i już nie znika niezależnie od temperatury,
    - dźwięk jest najbardziej słyszalny na niskich obrotach (1500-2000) przy dodawaniu gazu, czyli wtedy gdy obciążenie jest największe. Po zdjęciu nogi z gazu cichnie, ale nie znika całkowicie (wtedy nazwałby to cykaniem). Na postoju też trochę słychać przy delikatnym dodawaniu gazu, gdy silnik przechodzi przez obroty ok 1500. Mechanik twierdzi, że słyszy to nawet na wolnych obrotach. ja nie bardzo, ale on ma pewnie bardziej wprawne ucho,
    - nie znika po wciśnięciu sprzęgła w trakcie jazdy (dalej cyka, ale ciszej, bo jest nieobciążony),
    - nie znika po wyłączeniu klimy (całkowitym - sprężarki i dmuchawy przyciskiem Off). Może jest odrobinę ciszej, ale to też pewnie kwestia obciążenia silnika,
    - ciekawy objaw: terkotanie jest wyraźnie cichsze (chociaż nie znika całkowicie) podczas wypalania DPF. Mam kostkę DPF Monitor w OBD II od użytkownika maly_777, więc wczoraj mogłem dokładnie zaobserwować, że wraz z rozpoczęciem procedury wypalania terkotanie przycichło, chociaż specjalnie próbowałem obciążać silnik niskimi obrotami. Po zakończeniu procedury znów zrobiło się głośniej,
    - po wypalaniu w trakcie jednostajnej jazdy (80 km/h na 5 biegu) popatrzyłem na korekty wtrysków (z DPF Monitor) i oscylują wokół: 1: -0,3 2: -0,3 3: -0,6 4: +1,5.

    Mam wrażenie, że te hałasy dość szybko przybierają na sile, więc boję się, że zaraz coś się 'podda' i w zależności co to jest, może narobić szkód. Dziś zaobserwowałem jeszcze, że gdy terkotanie było najgłośniejsze dochodziło do niego czasem jakieś delikatne popiskiwanie. Nie wiem czy to ten sam element dość szybko się degraduje, czy doszło coś innego, ale dźwięki występują razem.

    Mam jakieś podejrzenia (swoje i mechanika), ale nie chcę w pierwszym poście niczego sugerować. Jeżeli ktoś spotkał się z takimi objawami, albo ma pomysł, co to może być, to proszę o pomoc.

    Z góry dzięki.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar jacekz
    Dołączył
    05 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 8v
    Postów
    42

    Domyślnie

    Sprawdzaliście, czy koło pasowe nie generuje tego dźwięku?

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar AlfaJunior
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    Tarnobrzeg
    Auto
    Alfa 159, 2.0 JTDm, 136KM
    Postów
    62

    Domyślnie

    Tak dokładnie to jeszcze nic nie zostało sprawdzone. Byłem tylko na pół godziny u mechanika 'poza kolejnością'. Dopiero mam się zamiar umówić na zostawienie auta w warsztacie, ale wolałbym coś więcej wiedzieć. Ale po odchyleniu osłony rozrządu, jak się mechanik nachylał, to mówił, że wyraźnie słyszy ten dźwięk z góry silnika, a nie z układu rozrządu.

    Wysłane z Xperii przez Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Skoro jeszcze nic nie sprawdzałeś a temat zakładasz profilaktycznie to niestety można wróżyć z fusów. Skoro słychać u góry to albo zawory albo wtryskiwacze klepią ale jak pisałem to takie wróżenie najpierw trzeba zlokalizować skąd dokładnie dobiegają dźwięki później można coś powiedzieć. Warto też sprawdzić korekty wtrysków jak dpf zaczął się częściej wypalać to możliwe już już mają powoli dosyć, a konające wtryski też potrafią dziwne dźwięki wydawać.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,772

    Domyślnie

    Jak korekty wyglądają w czasie jazdy? Mam na myśli osiągane maksymalne wartości.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar AlfaJunior
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    Tarnobrzeg
    Auto
    Alfa 159, 2.0 JTDm, 136KM
    Postów
    62

    Domyślnie

    Ja doskonale rozumiem, że nikt mi tu nie powie czy stuka mi popychacz na zaworze wydechowym na 3 cylindrze, czy wtryskiwacz na 2. O wstępnym ustaleniu lokalizacji pisałem, o wstępnym sprawdzeniu korekt też.
    Po prostu nie lubię wstawiać do warsztatu samochodu jak nie wiem, chociaż w pewnym stopniu, co uległo uszkodzeniu. Zgadywanie jest drogie. W kilku tematach już było pisane, że ktoś wymienił komplet popychaczy - bez efektu. Albo komplet wtrysków - bez efektu. To nie są tanie rzeczy, a mój mechanik już sugeruje, aby zaczynać od popychaczy.

    Ty zasugerowałeś zawory/popychacze albo wtryski. I OK. Może ktoś inny przerabiał temat i zasugeruje coś innego. Bez napinki.

    Chciałem też oddzielić wątek 2,0 od 1,9, gdyż np. w 1,9 8V nie ma chyba hydraulicznych popychaczy i wiele odpowiedzi sugeruje luzy zaworowe, a w 2,0 to nie ma zupełnie zastosowania. Oczywiście rozumiem, że poza tym, 1,9 16V i 2,0 to prawie to samo i część sugestii z wątków o 1,9 ma tu zastosowanie.
    Z racji tego, że 2,0 montowane były krótko w stosunku do 1,9, użytkowników z tym silnikiem jest na forum raczej niewielu. Przekopywanie się przez 40 stron wątku, żeby znaleźć kilka postów o dwulitrówkach lub chociaż o 16V to męka, którą już przeszedłem. Uważam, że oddzielny post się po prostu przyda - jak nie mnie, to może komuś innemu.

    Pozdrawiam.

    - - - Updated - - -

    Korekty (chociaż wiem, że to niezbyt fachowy pomiar - na żywo na ekranie bez logów) maksymalnie dochodziły do -0,5 (na 1 i 2), do -1,0 (na 3) i +1,8 (na 4).

    I znowu: to sugeruje niedomagający wtrysk na 4 cylindrze, ale widziałem też wątek, gdzie ktoś pisał, że duża dodatnia korekta była spowodowana uszkodzeniem tłoka (gorszą pracę na jednym z cylindrów ECU próbowało korygować dawką paliwa), a wszystkie wtryski okazały się w pełni sprawne. i szczerze mówiąc tej opcji najbardziej się boję...

  7. #7
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    No i właśnie o to chodzi ja zasugerowałem to i to ktoś inny zasugeruje coś innego i nadal nie będziesz wiedział w czym na 100% tkwi problem. Zauważyłem, że panuje ostatnio moda zamiast zaprowadzić auto do dobrego mechanika aby zdiagnozował usterkę i ją naprawił to zdiagnozować usterkę na forum, a auto zaprowadzić do wymieniacza części. Dobry mechanik nie zgaduje i nie wymienia cześć na pałę więc drogie może być oszczędzanie an warsztacie. Od siebie dodam jeszcze to abyś sprawdził czy dźwięk ustaje przy hamowani silnikiem wtedy teoretycznie wtryski nie chodzą i nie podają paliwa wiec jak to one cykanie powinno zamilknąć, a jak zawory to powinno po redukcji w dól i podskoczeniu obrotów nadal być je słychać.

  8. #8
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    2.0 i jeszcze nikt nie napisał o luzu sworznia tłoka i jego pęknięciu?

    Aha, to oczywiście nie jest moja diagnoza tylko przytyk do starej dyskusji o silniku m.in. Bociana.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 05-01-2017 o 23:07

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Ja bym wpierw sprawdzil kolo pasowe.
    Roboty nie duzo,a jedna kwestia z glowy.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar rawiak
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    ERW
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V Q-Tronic
    Postów
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlfaJunior Zobacz post
    Ja doskonale rozumiem, że nikt mi tu nie powie czy stuka mi popychacz na zaworze wydechowym na 3 cylindrze, czy wtryskiwacz na 2. O wstępnym ustaleniu lokalizacji pisałem, o wstępnym sprawdzeniu korekt też.
    Po prostu nie lubię wstawiać do warsztatu samochodu jak nie wiem, chociaż w pewnym stopniu, co uległo uszkodzeniu. Zgadywanie jest drogie. W kilku tematach już było pisane, że ktoś wymienił komplet popychaczy - bez efektu. Albo komplet wtrysków - bez efektu. To nie są tanie rzeczy, a mój mechanik już sugeruje, aby zaczynać od popychaczy.

    Ty zasugerowałeś zawory/popychacze albo wtryski. I OK. Może ktoś inny przerabiał temat i zasugeruje coś innego. Bez napinki.

    Chciałem też oddzielić wątek 2,0 od 1,9, gdyż np. w 1,9 8V nie ma chyba hydraulicznych popychaczy i wiele odpowiedzi sugeruje luzy zaworowe, a w 2,0 to nie ma zupełnie zastosowania. Oczywiście rozumiem, że poza tym, 1,9 16V i 2,0 to prawie to samo i część sugestii z wątków o 1,9 ma tu zastosowanie.
    Z racji tego, że 2,0 montowane były krótko w stosunku do 1,9, użytkowników z tym silnikiem jest na forum raczej niewielu. Przekopywanie się przez 40 stron wątku, żeby znaleźć kilka postów o dwulitrówkach lub chociaż o 16V to męka, którą już przeszedłem. Uważam, że oddzielny post się po prostu przyda - jak nie mnie, to może komuś innemu.

    Pozdrawiam.

    - - - Updated - - -

    Korekty (chociaż wiem, że to niezbyt fachowy pomiar - na żywo na ekranie bez logów) maksymalnie dochodziły do -0,5 (na 1 i 2), do -1,0 (na 3) i +1,8 (na 4).

    I znowu: to sugeruje niedomagający wtrysk na 4 cylindrze, ale widziałem też wątek, gdzie ktoś pisał, że duża dodatnia korekta była spowodowana uszkodzeniem tłoka (gorszą pracę na jednym z cylindrów ECU próbowało korygować dawką paliwa), a wszystkie wtryski okazały się w pełni sprawne. i szczerze mówiąc tej opcji najbardziej się boję...

    Zacznij od wyjęcia wtryskiwaczy i sprawdzić w zakładzie specjalizującym się w naprawie wtryskiwaczy. Jeśli, to wtryskiwacz stuka to zacznie stukać w maszynie.
    Ostatnio edytowane przez rawiak ; 08-01-2017 o 18:42

Podobne wątki

  1. [159] 1.9 Jtdm regeneracja głowicy (stuki)
    Utworzone przez marcinl w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 15-02-2019, 08:36
  2. [159] Terkotanie podczas gaszenia jtdm
    Utworzone przez Argosan w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-06-2016, 18:04
  3. [159] Stuki w silniku 1.9 jtdm
    Utworzone przez Glowcio24 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 01-02-2016, 21:06
  4. [159] Terkotanie w silniku 1.9 JTDm
    Utworzone przez mariuszoles w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 19-06-2013, 18:14
  5. [159] Stuki w 1.9 JTDm 16v 136 KM (filmik), co to może być?
    Utworzone przez pitt24 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 14-06-2010, 09:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory